Bookmark and Share

Ve Vlkoši opět králem Pasohlávky

Vydáno dne 11. 05. 2016 (1799 x přečteno)


Druhá květnová neděle je již tradičně spojena s jednou významnou událostí… Vlastně se dvěma. Kromě Dne matek je to také termín soutěže ve Vlkoši, prvního závodu Grand Prix Hodonín v požárním útoku. Tato soutěž patří mezi nejkvalitnější v celém seriálu GP a nejinak tomu bylo i tentokrát.

Krásné slunečné počasí, skvěle připravená rychlá trať, startovní listina nabitá zvučnými jmény! To vše bylo pozvánkou na zajímavou podívanou! Na začátku sezony si do Vlkoše přijeli prověřit formu úřadující mistři z Hodonínska, Hradišťska, Zlínska a dokonce i několik špičkových extraligových týmů. Přívětivý byl tentokrát i tradiční vlkošský vítr, který foukal do zad a poměrně lehké terče.

Soutěž zahajovali domácí a po dobrých výkonech z konce loňské sezony, kdy jim jen těsně unikla celková bedna, jistě chtěli v podobném stylu zahájit i tu letošní a předvést se před domácím publikem. Jejich pokus určitě nebyl špatný, ale kluci určitě mají i na lepší časy, než výsledných 19:17 s.

Pak přišli na řadu 2 úřadující mistři, kteří to mají dokonce i v názvu. Mistrovské výkony ale k vidění nebyly. Aktuální šampioni Velké ceny Uherské Hradiště z Mistřic se vinou pomalejší vody a prostřiku zmohli jen na čas 18:67 s. Úřadující vládci GP Hodonín Mistřín A zase doplatili na chyby proudařů na základně a u terčů. Výsledný čas 17:99 s sice nebyl úplně tragický, ale na rychlou vlkošskou trať se přece jen chystala ještě spousta kvalitních týmů.

Jenže začátek sezony si vybral svou daň a většina týmů své pokusy více, či méně kazila. A tak nakonec i tento čas stačil na celkové 3. místo a v rámci Grand Prix Hodonín dokonce na plný počet bodů.

Svatobořice, černý kůň loňské sezony, doplatily na chybu strojníka, kterému odpadla savice ze stroje. Loňský vicemistr GP z Vřesovic musel po návratu Čeložnic na závodní dráhy hledat náhradu za své dva Čeložňáky na béčkách a proudu. A aby neměli ve Vřesovicích starostí málo, druhý proudař před sezonou dřel v posilovně tak tvrdě, že pocítil tvrdost závaží přímo na noze. Kvalitně ho sice zastoupila živoucí legenda GP Jara Bělík, prostřik 4 s na druhém proudu ale pohřbil naděje na dobré umístění.

Ještě hůř dopadly po dvouleté pauze „znovuzrozené“ Čeložnice, které byly vždy známé svými vyrovnanými výkony a mnozí je letos tipují na jedny z favoritů ligy. Chyba na béčkách by se ještě dala dohnat, ale bez vody to opravdu nejde, takže kluci při svém návratu bohužel odcházeli s neplatným pokusem.

Naštěstí byly k vidění i pěkné útoky… Loni bronzový Rohatec ukázal, že na začátku sezony je opět v dobré formě. Časem 18:14 s jen o 1 setinu zaostal za svým nejlepším loňským výkonem a hlavně si zajistil 12 bodů za 2. místo v rámci GP.

Dalším zajímavý výkon předvedlo mistřínské béčko. Jde vidět, že dorostenecký tým už je zase o něco vyběhanější a nebýt prostřiku, byl by z toho určitě o dost lepší čas, než výsledných 19:76 s. To by sice stačilo na pěkné 5. místo v rámci GP, ale do bodování ligy se zatím nepřihlásili.

V druhé polovině startovního pole stále čekalo na svůj pokus několik favoritů. A jedním z nejžhavějších byli dvojnásobní držitelé vlkošského putovního poháru – extraligové Pasohlávky. S novou posilou na proudu tito borci ukázali, že v letošní sezoně mají vysoké ambice a skvělým časem 16,71 s nenechali nikoho na pochybách, kdo v posledních letech ve Vlkoši vládne.

Po nich šli na start mistři Zlínské ligy z Hradčovic. Přestože tento tým běhá oproti ostatním s hendikepem slabšího stroje, tak ukázali, že když je tým sehraný a vše šlape jak hodinky, tak i s 1,8kou se dají běhat skvělé časy! Čas 17,36 s stačil na celkové 2. místo.

Parádní útoky byly k vidění i od dalších zástupců Zlínské ligy – Mladcové a Vrbětic. V obou případech byla k vidění 16ka, bohužel ale vždy jen na jednom proudu. Vrbětice skončily s časem 18:03 (L16:97 s) na 4. místě, Mladcová s časem 19:55 (P16:92 s) až 10.

Superfavorit z Prchalova, loni 3. v rámci Extraligy ČR, doplatil na drobné zaváhání na rozdělovači. Útok by to i tak byl rychlý, k překvapení všech ale košař po výstřiku vytáhl koš z vody. Podle neověřených informací to tak dělá pokaždé, prý pak mají proudaři ještě 2-3 vteřiny na sestřelení terčů a když netrefí, tak už to stejně nemá cenu.

Na závěr startovní listiny ale čekalo ještě jedno překvapení. Dlouholetí účastníci GP z Prušánek pro letošní sezonu omladili sestavu a obzvlášť na proudech to bylo poznat. Komentář jednoho z proudařů Mistřína: „Ty v**e, ti jsou rychlí.“ hovoří za vše. Na sestřiku by se určité rezervy našly, ale čas 18:92 s i tak stačil na celkové 3. místo v rámci GP a někteří po tomto výkonu pasovali Prušánky na černého koně letošní sezony. Snad jim forma vydrží i do dalších závodů a v boji o bednu se bude na co dívat!

Oproti našlapané mužské startovce bylo v ženské kategorii přihlášeno pouze 7 týmů, z toho ještě 2 úplně nové. I děvčata ale doplácela na chyby, plynoucí z nedostatku seběhanosti na začátku sezony. Loňské vicemistryně z Velké nad Veličkou se ani nestačily pořádně rozběhnout a svůj pokus nedokončily kvůli utopenému koši.

Další favoritky z Kuželova rozběhly svůj útok pěkně, prostřik 2 s ale znamenal výsledný čas 21:08 s. V přehlídce nepovedených pokusů v ženské kategorii však i tento čas stačil na 3. místo.

 Na prostřik doplatil i nový ženský tým ze Svatobořic, který bral časem 21:36 s „brambory“.

Velice pěkný útok předvedly mladé nástupkyně Krtečků z Hovoran. Škoda, že proudařky dlouho čekaly na vodu, mohl z toho být určitě mnohem lepší čas, než stříbrných 20:01 s.

Jako poslední si základnu chystal tým Lipova. Po zaváhání všech ostatních favoritů mohly holky běžet v klidu a zkušeně si jako jediné doběhly pro čas 18:70 s a suverénně vyhrály.

Černou kaňkou na ženské kategorii byl nepochopitelný zásah jednoho z rozhodčích do přípravy družstva Velkého Ořechova. Trenér nedovoleně pomáhal s přípravou béčka na mašinu, ale rozhodčí, obzvlášť pokud ani nemá na starosti základnu, si nemůže dovolit tuto hadici strhnout a rozhodit po základně. Kvůli tomuto incidentu nestihla přípravu a svůj pokus mimo soutěž také nedokončila po chybě na rozdělovači.

Snad se podobné excesy v budoucnu opakovat nebudou a tento tým z Uherskohradišťska to neodradí od další účasti na závodech GP Hodonín

Sečteno, podtrženo… Spousta týmů, včetně několika favoritů, doplatila na chyby, které na začátku sezony mohou potkat každého. Pasohlávky potvrdily, že ve Vlkoši se jim daří a získali putovní pohár potřetí v řadě. Ten je ale putovní trvale, takže s ním budou muset kluci přijet i příští rok.

V rámci Grand Prix Hodonín se štěstím potvrdil roli favorita Mistřín A a připsal si plný počet bodů. Výkon ale rozhodně ideální nebyl a po chybách obou proudařů pro ně zůstává vlkošský pohár i nadále zakletý. 2. místo Rohatce také nebylo velkým překvapením. Naopak vyhořeli další favorité z Vřesovic, Čeložnic či Svatobořic. Sezona je ale dlouhá a v dalších závodech budou mít ještě spoustu možností tuto ztrátu dohnat. Zajímavé bude sledovat, jak si v boji o bednu letos povede zkušený Vlkoš, překvapení z Prušánek nebo snad mladí dravci z Mistřína B?

V ženské kategorii se také máme na co těšit. Tradiční trojlístek favoritek z Horňácka by letos mohly prohánět mladé naděje z Hovoran a překvapit určitě mohou i děvčata ze Svatobořic.

Další závod Grand Prix Hodonín je na programu v sobotu 21. května v Dubňanech a určitě se máme na co těšit!

VM


Zdroj: Vojtěch Marada