Bookmark and Share

Závěrečné kolo rozhodlo

Vydáno dne 09. 09. 2013 (2754 x přečteno)

Již 17. ročník Grand Prix Hodonín je za náma a loniští mistři potvrdily své kvality i letos. Mistři ČR v požárním útoku potvrdily i na Hodonínsku a slečny z Lipova si AGP Hodonín podmanily i letos.


Tam, kde Grand Prix Hodonín začala, tam měla také skončit. Letos poprvé hostil závěrečné kolo hodonínské ligy hasičský areál ve Vacenovicích. Skvěle připravená dráha, krásné počasí a zamotaná situace na čelních příčkách obou kategorií, kde nikdo ještě před posledním závodem neměl nic jisté, slibovala zajímavou podívanou.

         Soutěž zahajovali domácí hasiči z Vacenovic, kteří letos svými výkony zůstávají tak trochu za očekáváním a na závěr sezony se jistě chtěli předvést alespoň před domácím publikem. A málem se jim to povedlo… Čas na levém terči 17.65 s byl vůbec druhým nejrychlejším, ale ani domácí proudař se nedokázal vypořádat s nástrahami již tradičního větru u terčů a výsledný čas 20.55 s znamenal pouze 7. místo.

Další na startu bylo příjemné překvapení letošní sezony, tým Rohatce. I oni měli stále o co bojovat, když před posledním kolem měli na 4. místě stejně bodů jako Vřesovice a přetahovali se o pomyslný pytel brambor. Útok rozběhnutý na  hranici 18 vteřin bohužel opět znehodnotil vítr. Čas pravého terče 18.88 s by na celkové 4. místo stačil, 39.64 s na levém terči už bohužel ne. I tak se kluci za své letošní výkony rozhodně nemusí stydět a nebýt slabších výkonů v polovině sezony, mohli dokonce pomýšlet i na medailové příčky.

Po výpadku Rohatce tak měli značně ulehčenou situaci hasiči Vřesovic. I když oslabení o koně z Čeložnic, kteří vyjeli na své tradiční turné do Orlických hor, pozvednout tam úroveň kultury a požárního sportu, dokázali své opory plnohodnotně nahradit posilami zvučných jmen z týmu Vések. Čas 19.24 s nakonec stačil na 5. místo a v celkovém hodnocení i na onen pytel brambor.

Družstvem, které mohlo jako první alespoň částečně rozluštit tajenku, kdo bude stát na kterém stupínku, byl průběžně vedoucí Mistřín. Po záváhání Vések z minulého týdne ve Velké nad Veličkou si do Vacenovic přivezli poměrně luxusní náskok 13 bodů, takže se nemuseli nikam hnát. Útok podle toho i vypadal, kvůli nevyzpytatelnému větru strojník s plynem šetřil možná až moc, ale čas 18.53 s byl přesně tím, co Mistřínu k jistotě obhajoby titulu stačilo.

Stále však nebyla rozhodnuta situace na dalších medailových pozicích. Tu měli stále v rukou hasiči z Vések se slušným devítibodovým náskokem na 3. Pasohlávky. Kvůli zaváhání jednoho z proudařů při odběhu od základny a menšímu prostřiku nebyli kluci se svým výkonem úplně spokojení, čas 18.55 s byl o pouhé dvě setinky horší než čas průběžně vedoucího Mistřína, nakonec však znamenal až 4. místo. Druhé místo v celkovém hodnocení ale hasiči Vések B uhájili! Jistě pomýšleli i na stupínek nejvyšší a vyrovnanými výkony v průběhu celé sezony nenechali Mistřínu chvilku vydechnout. Narozdíl od nich však příliš nezvládli rozhodující 2 závody ve Velké a Vacenovicích a titul Grand Prix tak zůstal na Hodonínsku.

Další družstva, která zamíchala pořadím na čelních příčkách, startovala až na samém chvostu startovní listiny. Vlkoš po slabším úvodu sezony dokázal v závěru zabrat a ve Vacenovicích si připsali první letošní „bednu“, když se s časem 18.54 s dokázali o pouhou setinu vtěsnat mezi Mistřín a Vésky. 3. místem také potvrdili 6. místo v celkovém hodnocení, které zaručuje účast na Slováckém džbánku. Posledním postupujícím na Slovácký džbánek jsou hasiči ze Svatobořic, kteří díky „famózní“ formě košaře podruhé v řadě nebodovali, dotírající Velká nad Veličkou je přesto nedokázala přeskočit.

Závěr kategorie mužů obstaralo družstvo Pasohlávek, které sotva stačilo vyskákat z auta po urychleném přejezdu z domácí Břeclavské ligy, kde v Bořeticích potvrdili zisk titulu. Průběžná situace ve Vacenovicích napovídala, že na lepší než 3. místo v GP už kluci nedosáhnou a chtěli tak aspoň ukázat parádní útok a málem se jim to povedlo! Na těžké Vacenovické trati zastavili časomíru na levé straně ve skvělém čase 16.86 s, kvůli prostřiku pravého proudaře to sice bylo „až“ 18.02 s, ale na vítězství to i tak stačilo. To je v celkovém hodnocení posunulo pouhé 2 body za Vésky a nebýt absence na několika závodech, byl by souboj o titul jistě ještě mnohem zajímavější.

Tolik z kategorie mužů, tajenka vítězů byla rozluštěna… Titul obhájili hasiči z Mistřína, na paty jim celou sezonu šlapali noví účastníci Grand Prix Hodonín z Vések B a Pasohlávek. Otevření ligy atraktivitě jistě přispělo a o titul se bojovalo až do samého závěru, vedoucí trio však za sebou ostatní nechalo s propastným náskokem téměř 50 bodů. Za nimi následovaly týmy Vřesovic a Rohatce a o dalších 20 bodů méně nasbíral Vlkoš a další týmy, kterým se letos bohužel nedařilo úplně podle představ.

Do příštího ročníku se však máme na co těšit, úroveň týmů jde stále nahoru, o čemž svědčí i vylepšení rekordu Grand Prix na hodnotu 16.79 s družstvem Mistřína a kdyby si kluci z Vések v Hrubé Vrbce o setinku pohnuli, měla by GP spolu s extraligovými Pasohlávkami hned 3 šestnáctkové týmy. Příslibem jsou i zlepšující se výkony hasičů z Rohatce a dalších mladých týmů. Překvapili i hasiči z Blatnice, kteří ke konci sezony sbírali bod po bodíku a ve Vacenovicích dokonce předvedli na jednom terči 19ku. Vylepšit si chuť v příští sezoně budou určitě chtít i týmy z Horňácka, Svatobořice, Vacenovice a další…

V krásnější kategorii už měly některé týmy své jisté, boj o příčku nejvyšší měl však vrcholit právě ve Vacenovicích. Průběžně vedly hasičky z Hovoran, po uplatnění pravidla, kdy se škrtají dva nejhorší výsledky v sezoně, se však do čela dostal Lipov. Hovoranky, jdoucí na start jako první, tak musely o titul ještě zabojovat… A bily se o něj jako lvice! Krásně rozběhnutý útok zakončila Blanka na levém proudu vůbec nejrychlejším sestřikem sezony 17.15 s, sen o titulu se však rozplýval se stále běžící časomíru a po obrovském prostřiku byl čas 25.86 s posledním platným a stačil jen na 7. místo.

O titulu tak bylo rozhodnuto prakticky na samém začátku soutěže… Hasičky z Lipova ale nechtěly nechat nikoho na pochybách, kdo je vládcem letošní sezony a obhajobu titulu stvrdily výhrou i ve Vacenovicích. I když děvčata umí mnohem líp, nepotřebovala se nikam hnát. Výsledný čas 19.85 s byl o pouhé 2 setinky lepší než čas Ratíškovic, které jsou příjemným překvapením letošní sezony a celkové 3. místo měli jasné už před posledním kolem.

Trochu za očekáváním letos zůstávají další týmy z Horňácka, především Kuželov, který už měl své „bramborové“ umístění před posledním kolem také jisté. Aby těch na setinu těsných výsledků nebylo ve Vacenovicích málo, 3. místo se shodným časem 22.51 s obsadil právě Kuželov a Velká nad Veličkou. Kam poputuje pohár tak musel rozhodnout rozstřel, který po nepovedeném druhém útoku Kuželova vyzněl lépe pro Děvčata z Velké. Ta tak v celkovém hodnocení dokázala uhájit 5. místo, zajišťující účast na Slovácko – Záhoráckém poháru, před svými kolegyněmi z Hrubé Vrbky.

Po vyhlášení výsledků Vacenovické soutěže i celkových výsledků Grand Prix, při kterém nebyl (téměř) nikdo zraněn, následoval „srandamač“ na 2B o láhev ne/alkoholické pochutiny. Výsledky této soutěže nejsou (možná pro jistotu =)) nikde k dispozici… Po pátrání v paměti jen vím, že double ve Vacenovicích zkompletovaly Pasohlávky časem 15.4 s a druhé skončily Vřesovice časem 15.9 s. Pozornost přitáhl také mišmaš pod názvem Norci „C“, který sice skončil až 4. časem okolo 17 s, ve večerním klání však byli reprezentanti tohoto týmu jasným tahounem jak na parketu, tak u baru!

Jen škoda, že se večerní rockové zábavy nezúčastnilo více týmů. Po skončení soutěžního zápolení je to určitě dobrá příležitost pro posezení a utužení vztahů s členy ostatních týmů na jiném než sportovním poli. Snad se tento způsob závěru sezony ujme lépe v příštích letech… =)

P. S.

Slovácko - Záhorácký pohár, ve kterém se utkávají nejlepší hasičky ze Slovácka a Slovenského příhraničí, se konal hned v neděli po vacenovické soutěži ve slovenském Sobotišti. A i přes jistě velmi náročné sobotní oslavy jej dokázala děvčata z Hodonínska ovládnout! Na vítězné vlně pokračoval Lipov časem 19.64 s, v těsném závěsu druhé skončily holky z Velké časem 19.84 s.
Jedná se pouze o zákulisní informace a oficiální výsledky nemám k dispozici, ani netuším, jak dopadla ostatní družstva… Děvčatům nicméně gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci! =)

P. P. S. Článek neprošel jazykovou úpravou! =D


Zdroj: Vojtěch Marada